Sindirim Sistemi İşleyişi Nasıldır?

Ana Sayfa > Makaleler > Ne? Nedir? Ne Değildir? > Zengin İçerikten Demetler
Tarih:01.11.2016 16:02:48 Görüntülenme:3069     Kopyalanabilir Yap
 

SİNDİRİM SİSTEMİ
    En basit canlı yaratıkları vücudu bile çok karışık kimyevi olayların cereyan ettiği muazzam bir laboratuvardır. İnsan bedeni ise, bütün fenlerin ittifakı ile mahlûkat içerisinde, manen ve maddeten en mükemmel şekilde yaratılmış olur. Bu fevkalade mükemmel insan laboratuvarına hariçten gıda maddeleri alınır, vücutta sindirim sisteminde peşi sıra gelen mekanik ve kimyevi faaliyetler neticesi gıdaların hülasaları kana geçebilecek duruma getirilir ve atıklar da dışarıya atılır. Sindirim yanı hazım sisteminde sıra ile ağız, yutak, yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaklar, makat bulunur. Salgılarını sindirim kalanına boşaltan muhtelif büyüklükteki salgı bezleri ile karaciğer ve pankreas dediğimiz organlar da sindirim sistemine dâhil edilirler.
    Ağıza alınan gıda maddeleri dişlerde öğütülür. Kısmen salya ile temas etmek ve karıştırılmak sureti ile sulandırılır ve oldukça homojen hale getirilir. Gıda lokmaları, yanaklar, dil ve diğer yardımcı organlar vasıtası ile solunum vazifesi de bulunan yutaktan yemek borusuna sevk edilir. Buradan lokmalar mideye sevk edilir. Midede bir çok mekanik ve kimyevi olaylar cereyan ettikten sonra gıda parçalarının hacimleri küçülür ve mide salgısı ile daha fazla sulandırılır, asitler ve enzimlerle temas eder ve kolayca eriyecek hale gelir. Buradan on iki parmak bağırsağına ve bil hare de ince bağırsakların diğer bölümlerine yani jejunum ve ilaileum denilen bölümlere geçilir. Midede cereyan etmiş olan olayların benzerlerine bağırsaklarda devam etmiştir. Gıda maddelerinin bulamaçları daha fazla sulandırılır ve daha çeşitli enzimlerle temas eder. Eriyen ve erimeyen kısımlar daha iyi belli olur. İyice eriyen, vücudun ihtiyacına uygun olacak şekilde, ince bağırsakların en iç yüzünü örten ve seçicilik hastası olan bir epital vasıtası ile emilerek kana verilir. Emilemeyen posa kısımlar da kalın bağırsağa sevk edilir.
    İnce bağırsakların içerinde ve kalın bağırsaklarda, lümen dediğimiz boşlukta bağırsak florası denilen, bol miktarda bakteriler bulunur. İnce bağırsakların son kısımlarında itibaren posa ve artıklar bağırsak florası denilen bakterilerle temas eder. Kalın bağırsaklarda fazla su emilir. Geri kalanlar büyük abdestle gayta şeklinde makattan atılır. Emilen gıda hülasaları yani özleri, ya lenfa denilen dolaşımla ve ya direkt kan deveranı ile genel dolaşıma taşınırlar.
    Sindirim kanalı boyunca devam eden muhtelif mekanik ve kimyevi olaylar, sindirim kanalının farklı bölümünde başka başkadır. Her bir bölüm hazımla alakalı yapacağı faaliyete göre yaratılmış ve yapısı da fonksiyonuna göre tanzim edilmiştir.
            

Dar Yerde Geniş Yüzey
    Sindirim sistemimizin bir kısmını ince ve kalın bağırsaklar teşkil eder. Bunlardan bilhassa ince bağırsaklar, sindirimle alakalı diğer vazifelerinin yanı sıra, sindirilmiş gıdaların özü diyebileceğimiz maddelerin emilip kana geçtiği yerlerdir. Onun için Cenab-ı Hak bağırsakları yaratırken, fevkalade geniş bir yüzey bir satıh teşkil ederek yaratmıştır. En başta bağırsaklar kıvrım kıvrımdır. Böylece 6-7 metre uzunluğundaki ince bağırsaklar nisbeten dar olan karın boşluğuna sığdırılmıştır. İnce bağırsaklardaki bu kıvrımlardan başka adeta kumaşların masa üzerine yığıldığı zaman meydana gelebilecek, benzetilebilecek kıvrımlara, bağırsak duvarlarında pi lika denilen kıvrımlar yaratılmıştır. Bu kıvrımlar bağırsakların yüzeyini daha de genişletir. 
Bağırsaklar fevkalade uzundur. 5-6 metre ve kıvrım kıvrımdır.
Bağırsaklar enlemesine olarak kıvrıntılıdır.(kumaşların masa üzerindeki kıvrımları gibi). Bu kıvrımlara plika denir.
Her bir villusu döşeyen hücrelerin boşluğa bakan yüzeylerinde son derece girintili çıkıntılı yapıda olan mikro villuslar bulunur. Sadece bir tek hücrenin boşluğa bakan yüzünde 3000 adet mikro villus bulunur.
 Bu kıvrımların üzerinde parmak şeklinde olan uzantılara villus denir.

Plika diye adlandırılan kıvrımların üzerinde yani bağırsak boşluğunda bakan yüzde, parmaklara benzetilebilen, ancak bir toplu iğne başı kadar büyüklükte olan villus dediğimiz parmak gibi uzantılar vardır. Villuslar gözle fark edilirler ve ince bağırsaklara kadifemsi bir görünüş verirler. Villusların bütün ince bağırsaklardaki toplam sayısı 4.106 kadardır. İş bu kadarla da kalmamakta, villusların üzerleri hücrelerle donanmaktadır. Parmak şeklindeki ve gözle fark edilebilecek kadar büyüklükte olan villusların üzerlerini döşeyen hücrelerin bağırsak boşluğuna bakan yüzünde, ancak mikroskopla görülebilen, mikrovillus dediğimiz çıkıntılar vardır. Ancak iğnenin sivri ucu büyüklüğünde olan bir tek bağırsak hücresinin sathında 3000 kadar mikrovillus bulunmaktadır. Bütün ince bağırsakları döşeyen hücrelerde yaklaşık olarak toplam 5.1015 yani 5 katrilyon kadar mikrovillus bulunmaktadır. Yaratan Allah’ın ne kadar dar dairede, ne kadar geniş tasarrufa sahip olduğunu bu misallerle daha da iyi anlaşılabiliyoruz.

İnce bağırsaklarımız aşağı yukarı 5-6 metre uzunluğundadır. Sözü edilen özelliklerle bağırsakların yüzeyi 250 metreden daha fazla emilme alanına sahip olacak şekilde tanzim edilmiştir. Emilme sathı kıvrılma özellikleri ile düzgün hale göre 500-600 misli arttırılmıştır. Bağırsaklarda kıvrımlar, villuslar mikrovilluslara bulunmasa idi 250 metrelik bir emilim sahasının olması için, bağırsakların uzunluğunun 35-40 metre uzunluğunda olması icab ederdi. Böylesine uzun bir bağırsak ise normal insan bedenine sığmayacaktı. İnsan bedeninin her tarafında olduğu gibi yaratan Allah bağırsakları da madde ve alan bakımından azami tasarruf prensibine göre tasarlanmıştır. Dar yerde, daha çok iş görecek mekânları halk etmiştir. Bu prensip bir tek insan bağırsağında böyle olduğu gibi, bütün insanlarda hatta bütün hayvanlarda aynı prensiple yaratılır, yani dar yerde geniş mekânın yaratılması prensibi vardır. Bu ise bir tek insanın, bütün insanların ve bütün hayvanların üstalarını yaratıcılarının bir tek olduğuna açık ve kesin olan delillerden birisidir.
 

Ekleyen: Coop Cool
       
 
Okumuş olduğunuz yazının tüm sorumluluğu ekleyene aittir. Yazının telif hakkı yada uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. 

 
 
CoopCool'un Yazılarına Yorum Bırak ツ
◕ Bu Makaleye Henüz Hiç Yorum Yapılmamış, İlk Olmak İstermisinツ
   

En Yeniler

Sitemizde Şimdilik 1442 Yazı Bulunmaktadır.


SEO Nedir? Nasıl Yapılır?
Şiir
Hayat Eve Sığar
Birden Ayağa Kalkınca Neden Başımız Döner?
Haber Metninde Neler var?
2019/2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf Tarih dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019/2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf matematik dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019 /2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf kimya dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019/2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf biyoloji dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10. Sınıf Matematik Dersi 1. Dönem 2. Yazılı Soruları

Kategorilerimiz
özlü söz ekliyorum tamam çok özlü oldu:)))

İlginizi Çekebilecekler

Yakıt Ekonomisi Nedir?
Sıcaklığa Sıcaklık Katan Buhar Makineleri Nedir?
Araç Muayenesi Ne Demektir?
Beyin Hücreleri Nasıl Besleniyor?
Vekil Nedir? Vekil Ne Demektir?
İnsanların Hayatlarını Kolaylaştırcak Robotlar Nedir? Gelin Bir Bakalım!
Dirsek Eklemi Nerededir? Tipi Nedir?
İdare Ve Vergi Mahkemeleri Nedir?
Avukat Kimdir? Ne İş Yapar? Avukatın Görevleri Nelerdir?
Mucitler ve İcat Öyküleri-Gözlük ve Kontak Lens