İnsanlarla Nasıl Münasebet Kuracağız?

Ana Sayfa > Makaleler > Kişisel Gelişim > Kişisel Gelişim Genel Yazılar
Tarih:28.5.2018 22:58:57 Görüntülenme:684     Kopyalanabilir Yap
 

İnsanlarla Münakaşa Etmemek

MÜNAKAŞA, hayatımızda sık sık rastladığımız davranış tarzlarından biridir. Sanki, münakaşa yaşayışımızın bir parçası haline gelmiştir. Adeta onsuz bir hayat düşünemiyoruz. Fakat, münakaşanın neler getirdiğini hiç düşündük mü? Onun, şahsımız ve muhatabımız açısından fayda veya zararlarını hiç değerlendirdik mi?
Öncelikle münakaşayı, bir fikir veya meslek alanında doğruyu bulmak veya yeni bilgiler elde etmek üzere fayda getiren “tartışma” dan ayırt etmeliyiz. Çünkü tartışma olayında ortada bir gerçek vardır. Bu gerçeğin boyutları, uygulanış tarzı veya bazı olaylara getireceği açıklamalar üzerinde fikir yürütülmekte ve bazı noktalara varılmaktadır. Ama münakaşanın ne bir programı, ne hedefi, ne de taraflar arasında belirli bir ortak yönü bulunmaktadır.
Mesela, bir işin yapılmasında A şahsının takip etmiş olduğu metodun doğruluğunu savunan bir kimseye karşılık, diğeri B şahsının metodunu ve hareket tarzını doğru kabul etmektedir. Bir düşünce veya çalışma şekli ile ilgili olan bu yaklaşım tarzları, her ikisi için de doğru olabilir. Çünkü münakaşa eden iki kişiden biri, kendi görüşünün doğruluğunu ısrarla savunmakta ve karşısındakine doğruluk payı bırakmamaktadır. Mesela, iki farklı takımısavunan şahısların, kendi takımlarını diğerlerinden üstün gördüklerini ve diğerlerine şans tanımadıklarını düşünelim. Üzerinde münakaşa edilen konu, bir önceki gibi kesinliği
olamayan ve her iki ihtimali de bulunan bir meseledir. Buna rağmen taraflar, dar ve kısır bir anlayış ile bu ihtimalleri görmezlikten gelmektedirler. Münakaşanın Kaybettirdiği Münakaşalar, insanlar arasındaki sevgi ve güveni ortadan kaldıran, buna karşılık, nefret ve kıskançlığa yol açan faydasız tutumlardır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, toplum hayatının çeşitli alanlarında insanlar doğruyu veya daha iyi olanı yakalayabilmek için zaman zaman düzenli veya düzensiz tartışma yapabilirler. Böylece kendi görüşlerinin doğruluğunu veya yanlışlığını anlamış olurlar. Bu tür farklı bakış tarzları ve düşünceler, çoğu zaman faydalı sonuçları ortaya çıkarır. Ama, karşılıklı anlayış ve belirli bir gayenin söz konusu olmasıyla. Çoğu zaman gazetelerde veya haber bültenlerinde duymaktayız: “Küçük bir mesele ile başlayan münakaşa, kanlı çatışmaya dönüştü.” Veya, “iki kişi arasında başlayan tartışma grupların kavgasına vardı.” Bu tür haberler, münakaşanın hiçbir zaman fayda getirmediğini, üstelik münakaşa eden kişiler arasındaki anlaşmazlığın kızgınlığa ve giderek büyük boyutlara varan çatışmalara yol açtığını göstermektedir.
İnsanların kendi egoizmleri içine olmadık tutum ve davranışlara girdiğini ve bunların da psikolojik zaaf ve yetersizliklerden kaynaklandığını sosyal araştırmalar göstermektedir. Bundan da anlaşılıyor ki, münakaşa sahibi insan, aslında kendi eksikliğini tamamlamak ihtiyacında olan bir karakter yapısındadır. Çünkü, genelin kabul ettiği doğru meseleye karşı, bir kimsede aşırı itiraz varsa, artık o kimse ile konuşmanın faydasına inanmamalıyız. Zira, böyle bir durumda o kişinin tek başına inandığı hakikati herkese rağmen savunmak gibi bir tersliği söz konusudur. Halbuki böyle bir tavırla, kimse kendi fikir veya tutumunu kabul ettirebilmiş değildir. Dolayısıyla bu eğilimde olan bir kişinin başkaları ile kolay kolay beraber olamayacağı ve onlarla ortak çalışmalar içerisine giremeyeceği tahmin edilecektir. Münakaşa, belirli bir doğrunun bulunması ve elde edilmesi için değil; kişinin kendi varlığını başkalarına kabul ettirmek istemesinden kaynaklanmaktadır. Ama, böyle bir yol, kişiyi hiçbir zaman istenilen sonuca ulaştıramayacaktır.

Ekleyen: Nisa ATAYURT
       
 
Okumuş olduğunuz yazının tüm sorumluluğu ekleyene aittir. Yazının telif hakkı yada uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. 

 
 
CoopCool'un Yazılarına Yorum Bırak ツ
◕ Bu Makaleye Henüz Hiç Yorum Yapılmamış, İlk Olmak İstermisinツ
   

En Yeniler

Sitemizde Şimdilik 1447 Yazı Bulunmaktadır.


Esaret Gölgeler B2
Anksiyete
Esaret Gölgeler
YKS Sınav Yerleri Ne Zaman Açıklanacak ?
SEO Nedir? Nasıl Yapılır?
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı 10. Sınıf Biyoloji Dersi 2.Dönem 1. Yazılı Soruları
2019/2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf Tarih dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019/2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf matematik dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019 /2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf kimya dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019/2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf biyoloji dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları

Kategorilerimiz
özlü söz ekliyorum tamam çok özlü oldu:)))

İlginizi Çekebilecekler

Akılcı Duygusal Davranış Terapisi, Kendinizi Sevmeyi Öğrenin
Allahın Verdiği Lütuflar Karşısında Eli Açık Ol
Hafızanın Sınırı Var Mıdır ?
İÇSEL KOÇLUK 1
Güven Uyandıran Beden Dili, Göz Teması, Yüz ifadeleri, Duruş, Jestler
Hedef Sahibi Olmak
Başarı Yolunda 70 Kural Konu İnsanları İdare Etmek
Kendi İç Dünyamı Nasıl Tanıyabilirim? 3.Kısım,Davranışlarınıza Dikkat Edin
Liderliğin Nitelikleri Nelerdir?
Liderlik Nitelikleri Kitabından Alıntılar Sıradan Adam Arayışı