İnsanlarla Nasıl Münasebet Kuracağız?

Ana Sayfa > Makaleler > Kişisel Gelişim > Kişisel Gelişim Genel Yazılar
Tarih:28.5.2018 22:58:57 Görüntülenme:367    
 
İnsanlarla Nasıl Münasebet Kuracağız?
 

İnsanlarla Münakaşa Etmemek

MÜNAKAŞA, hayatımızda sık sık rastladığımız davranış tarzlarından biridir. Sanki, münakaşa yaşayışımızın bir parçası haline gelmiştir. Adeta onsuz bir hayat düşünemiyoruz. Fakat, münakaşanın neler getirdiğini hiç düşündük mü? Onun, şahsımız ve muhatabımız açısından fayda veya zararlarını hiç değerlendirdik mi?
Öncelikle münakaşayı, bir fikir veya meslek alanında doğruyu bulmak veya yeni bilgiler elde etmek üzere fayda getiren “tartışma” dan ayırt etmeliyiz. Çünkü tartışma olayında ortada bir gerçek vardır. Bu gerçeğin boyutları, uygulanış tarzı veya bazı olaylara getireceği açıklamalar üzerinde fikir yürütülmekte ve bazı noktalara varılmaktadır. Ama münakaşanın ne bir programı, ne hedefi, ne de taraflar arasında belirli bir ortak yönü bulunmaktadır.
Mesela, bir işin yapılmasında A şahsının takip etmiş olduğu metodun doğruluğunu savunan bir kimseye karşılık, diğeri B şahsının metodunu ve hareket tarzını doğru kabul etmektedir. Bir düşünce veya çalışma şekli ile ilgili olan bu yaklaşım tarzları, her ikisi için de doğru olabilir. Çünkü münakaşa eden iki kişiden biri, kendi görüşünün doğruluğunu ısrarla savunmakta ve karşısındakine doğruluk payı bırakmamaktadır. Mesela, iki farklı takımısavunan şahısların, kendi takımlarını diğerlerinden üstün gördüklerini ve diğerlerine şans tanımadıklarını düşünelim. Üzerinde münakaşa edilen konu, bir önceki gibi kesinliği
olamayan ve her iki ihtimali de bulunan bir meseledir. Buna rağmen taraflar, dar ve kısır bir anlayış ile bu ihtimalleri görmezlikten gelmektedirler. Münakaşanın Kaybettirdiği Münakaşalar, insanlar arasındaki sevgi ve güveni ortadan kaldıran, buna karşılık, nefret ve kıskançlığa yol açan faydasız tutumlardır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, toplum hayatının çeşitli alanlarında insanlar doğruyu veya daha iyi olanı yakalayabilmek için zaman zaman düzenli veya düzensiz tartışma yapabilirler. Böylece kendi görüşlerinin doğruluğunu veya yanlışlığını anlamış olurlar. Bu tür farklı bakış tarzları ve düşünceler, çoğu zaman faydalı sonuçları ortaya çıkarır. Ama, karşılıklı anlayış ve belirli bir gayenin söz konusu olmasıyla. Çoğu zaman gazetelerde veya haber bültenlerinde duymaktayız: “Küçük bir mesele ile başlayan münakaşa, kanlı çatışmaya dönüştü.” Veya, “iki kişi arasında başlayan tartışma grupların kavgasına vardı.” Bu tür haberler, münakaşanın hiçbir zaman fayda getirmediğini, üstelik münakaşa eden kişiler arasındaki anlaşmazlığın kızgınlığa ve giderek büyük boyutlara varan çatışmalara yol açtığını göstermektedir.
İnsanların kendi egoizmleri içine olmadık tutum ve davranışlara girdiğini ve bunların da psikolojik zaaf ve yetersizliklerden kaynaklandığını sosyal araştırmalar göstermektedir. Bundan da anlaşılıyor ki, münakaşa sahibi insan, aslında kendi eksikliğini tamamlamak ihtiyacında olan bir karakter yapısındadır. Çünkü, genelin kabul ettiği doğru meseleye karşı, bir kimsede aşırı itiraz varsa, artık o kimse ile konuşmanın faydasına inanmamalıyız. Zira, böyle bir durumda o kişinin tek başına inandığı hakikati herkese rağmen savunmak gibi bir tersliği söz konusudur. Halbuki böyle bir tavırla, kimse kendi fikir veya tutumunu kabul ettirebilmiş değildir. Dolayısıyla bu eğilimde olan bir kişinin başkaları ile kolay kolay beraber olamayacağı ve onlarla ortak çalışmalar içerisine giremeyeceği tahmin edilecektir. Münakaşa, belirli bir doğrunun bulunması ve elde edilmesi için değil; kişinin kendi varlığını başkalarına kabul ettirmek istemesinden kaynaklanmaktadır. Ama, böyle bir yol, kişiyi hiçbir zaman istenilen sonuca ulaştıramayacaktır.

Ekleyen: Nisa ATAYURT
       
 
Okumuş olduğunuz yazının tüm sorumluluğu ekleyene aittir. Yazının telif hakkı yada uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. 

 
 
CoopCool'un Yazılarına Yorum Bırak ツ
◕ Bu Makaleye Henüz Hiç Yorum Yapılmamış, İlk Olmak İstermisinツ
   

En Yeniler

Sitemizde Şimdilik 1232 Yazı Bulunmaktadır.


Coop Coola Sorunlarımı Nasıl Yazacağım?
Coop Coola Nasıl Üye Olunur?
Metni Nasıl Kopyalarım?
CoopCool Sosyal Liseli Türkiye nin İlk Liseli Platformu
CoopCool Sosyal Liseli Kısmına Dair Açıklama

Kategorilerimiz
Gün gelecek kalp kıranların kalbi kırılacak yarı yolda bırakanlar yarım kalacak. Gün gelecek herkes hak ettiğini fazlasıyla yaşayacak. Ama hiç kimsenin ahı da duası da karşılıksız kalmayacak! -Har ve Kül

İlginizi Çekebilecekler

Zor Ve Kolaylar,İnsan Olmak, insan ölmek çok zor.
İçsel Koçluk, Kendinize Nasıl Ulaşabilirsiniz? Alışkanlık Edinmek
Liderliğin Nitelikleri Nelerdir?
Başkaları beni nasıl görüyor? Nasıl Motive Olurum? Yaşam denetimi
Uyumsuz Çocuklar, Uyum Nedir? Uyumlu Kişinin Özellikleri, Olgunlaşma
Kendi İç Dünyamı Nasıl Tanıyabilirim? 2. Kısım,Davranışlarınız ve Varsayımlarınız
PROBLEM ÇÖZME-Problem Nedir? Problem Çözme Aşamaları Nelerdir?
İçsel Koçluk Kitabı,İçsel Koçluğun Faydaları,İçsel Koçluk- İlk Adımlar
Sucu ile Padişahın Çiçek Yaşatma Öyküsü
Cinsi Arzuların Kölesi Olmamak