Hücrelerimiz Genel Yapı, Birde Bu Gözle Yapımıza Bakın!

Ana Sayfa > Makaleler > Ne? Nedir? Ne Değildir? > Zengin İçerikten Demetler
Tarih:13.10.2016 21:15:49 Görüntülenme:890     Kopyalanabilir Yap
 

 İnsan bedeninin yapı taşları hücrelerdir. Binalar nasıl tuğlalardan yapılmış ise, insan vücuduna, hücre dediğimiz, mikroskobik birimlerden yaratılmıştır. Bitkiler ve hayvanlarda böyledir. Yani hücrelerden yaratılmışlardır. Hücreler ise molekül dediğimiz kimyevi terkiplerden; moleküller de en küçük parça olan atomlardan yaratılmışlardır.

Her bir insan bedeninde ortalama 100 trilyon kadar hücre olduğu hesaplanmıştır. Hücreler yapacakları vazifelere göre donatılmışlardır. Yani gözde yer alan ışığa hassas bir hücre ile kalp adalesinde ömür boyu kasılan bir hücrenin ayrı özellikleri vardır. Midede asit salgılan bir hücre, kemikte yer alan bir hücre ile farklı hususiyettedir. Ancak vücutta yer alan bütün hücrelerin ortak özellikleri de vardır.

Bütün hücreler temel olarak bir hücre zarı sitoplazma ve çekirdek dediğimiz 3 ana yapıdan yapılmışlardır. Normal büyüklüğü iğnenin ucundan çok daha küçük olan hücreler mikroskobik dediğimiz özel aletlerle incelenir. Elektron mikroskobu dediğimiz, son derece büyük büyütme yapabilen mikroskoplarla baktığımızda, her bir insanda trilyonlarca sayıda ki hücrelerin her birinin, adeta müstakil bir şehir, birey dev fabrika gibi bir sahip olduğunu görürüz. Cenap-ı Hak iğne ucundan çok daha küçük olan hücrelerinin içerisine adet âlemi, hatta birçok âlemleri sığdırmıştır.

Hücrelerin büyüklüğü ortalama 10-20 (mikrometre) (milimetrenin binde biri ) bu kadardır. Bu bize ne kadar dar bir mekânda, ne kadar geniş bir ilahi tasarrufun olduğunu göstermektedir. Hücrenin kendisi iğne ucundan çok daha küçüktür.

Hücrenin sitoplazması içeresinde yer alan mitokondriyonlar ise hücrenin kendisinden çok daha küçük olan yapılardır. Bir mitokondri yon 0,5-2 mikrometre ebadındadır. Krebs devr-i daimi dediğimiz kimyevi hadiseler zinciri işte bu küçücük mitokondri onların içerinde cereyan etmektedir.

Mitokondriyonların bir tek hücredeki sayısı, o hücrenin aktivitesine göre değişir. Mesela bir tek karaciğer hücresinde 1000-2000 kadar mitokondri bulunur. Buna karşılık ömür boyu kasılan ve devamlı faal olan bir kalp adalesi hücresinde mitokondriyonlar hücre hacminin %30-50’sini yani hemen hemen hücrenin yarı hacmini doldurur. Böylesine adeta enerji santralleri ile donatılan kalp kası hücreleri, bu verilen kuvvetle günde 10 tonluk bir tankeri doldurabilecek kadar kanı damarlara pompalayabilir.

Cenab-ı Hak her bir uzvu, o organın fizyolojik ihtiyacına göre takviye etmiş, donatmıştır. Kalp adalesi hücreleri mitokondriyonlarla donatılmış olsa idi. acaba kalp, vücut için lüzumlu olan kanı pompalayacak kuvveti nerden bulacaktı?

Ekleyen: Sümeyye Canpolat
       
 
Okumuş olduğunuz yazının tüm sorumluluğu ekleyene aittir. Yazının telif hakkı yada uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. 

 
 
CoopCool'un Yazılarına Yorum Bırak ツ
◕ Bu Makaleye Henüz Hiç Yorum Yapılmamış, İlk Olmak İstermisinツ
   

En Yeniler

Sitemizde Şimdilik 1442 Yazı Bulunmaktadır.


SEO Nedir? Nasıl Yapılır?
Şiir
Hayat Eve Sığar
Birden Ayağa Kalkınca Neden Başımız Döner?
Haber Metninde Neler var?
2019/2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf Tarih dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019/2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf matematik dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019 /2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf kimya dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019/2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf biyoloji dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10. Sınıf Matematik Dersi 1. Dönem 2. Yazılı Soruları

Kategorilerimiz
özlü söz ekliyorum tamam çok özlü oldu:)))

İlginizi Çekebilecekler

Muhyiddin Muhammed Efendi Kimdir? Kısa Bilgi
Güneş Gözlüğü Nedir? Nasıl Bulunmuştur?
Mucitler ve İcat Öyküleri-Şemsiye
Bebek Ve Çocuklarda Sağlık Ve Gelişimin Takibi
Kolluk Nedir Kolluk Kimdir?
Organ Kopmalarında Bunları Asla Yapmayın!
Burun Kanamasına İlk Yardım Nasıl Yapılır?
Sinema Makinesi Nedir? Nasıl Bulunmuştur?
Yaşama ve Sağlık Hakkı
Kaşık Nedir?Nasıl Bulunmuştur?