Cinsi Arzuların Kölesi Olmamak

Ana Sayfa > Makaleler > Kişisel Gelişim > Kişisel Gelişim Genel Yazılar
Tarih:28.5.2018 22:50:04 Görüntülenme:404     Kopyalanabilir Yap
 

Cinsi Duygular ve Tehlikeler

CİNSİ duygular, insana Allah tarafından verilmiş tabii isteklerdir. Bu duyguların zamanı geldiğinde meşru sınırlar içerisinde karşılanacağı tabiidir. Ancak, gerek zamansız ve gerekse herkesin kafasına estiği şekilde ve yerde cinsi isteklerin karşılanması son derece korkunç neticelere sebep olmaktadır.
Türkiye’de Batılı bir hayat tarzına geçildiğinden bu yana, ülke insanın din, gelenek ve örflerinin dışında gerçekleştirmeye çalıştığı cinsi ilişkiler, sadece bu işe kalkışan insanları değil, tüm toplumu büyük bir tahribata ve yıkıma doğru götürmüştür. Türk edebiyatında Reşat Nuri Güntekin’in Yaprak Dökümü, Peyami Safa’nın Sözde Kızlar isimli romanları, ahlaki ve manevi değerlerden koparak cinsi arzuların esiri olan insanların dramlarını anlatmaktadır. Batılılaşmanın toplum ve insan yapımızda ne tür problemlere yol açtığını anlamak için basit bir araştırma yapmak yeterlidir.
Günümüzde gazete, dergi, fotoroman, televizyon, DVD ve film programlarına kadar yayılan cinsiyet faktörü, birçok insanımızı uyuşturucu ve dimağları zedeleyici etkiler yapmaktadır. Özellikle genç ve gösterişli kadınların seçilerek açık-saçık fotoğraf ve görüntülerinin yer aldığı yazılı ve görsel yayınlarda, bilhassa gençlerimizin cinsi duyguları azdırılmaktadır. Azdırılmaktadır diyorum, çünkü cinsi duyguların tahrik edilmesi söz konusudur. Hatta bu konuda şöyle bir tespiti gözler önüne sermek istiyorum: Bugün yaşı 12
civarında olan bazı genç kız ve erkekler, normalde 16-18 yaşlarında olanların duygu ve düşüncelerini taşımaktadırlar. Henüz arkadaşları ile şen-şakrak ip atlama, top oynama ve kırlarda koşma durumunda olan çocuklarımız, saçlarını filanca tarzda taramak, ruj kullanmak, pudra sürünmek, falan artistin giyimini taklit etmek gibi, yaşlarıyla orantılı olmayan meşgalelerle ilgilenmektedirler. Bu gencecik yavrularımız, ileride tam gençlik çağına girdiklerine acaba ne ile meşgul olacaklardır?
Bir zamanlar kadın erkek ilişkilerinin sevgi ve aşk yönü basın ve yayın organlarında yer alıyor ve gençler, sadece duygusal yönden yaşlarından önce bu tür havalar içine giriyorlardı.

Fakat şimdi konu daha da vahim bir hale geldi. Yayın ve programların hemen hemen odak noktası, karşı cinsle cinsi ilişkiler oldu. Üstelik en mahrem ve sapıkça bir görünüm içerisinde bu ilişkiler görüntülenmektedir. Dolayısıyla, bu konu genç insanımızda büyük bir ilgi merkezi haline gelmiş olmaktadır.


Cinsi Duygularda Ölçü
Cinsiyet, Batı toplumlarında veya bazı doğu toplumların normalin üzerinde bir önem ve ilgi görmektedir. Adeta hayatın en önemli meselesi gibi kabul edilen bu konu, Batı dünyasında ırza tecavüz, sapıklık ve cinsi hastalıklara engel olamamaktadır. Buradan çıkan sonuç, bu gibi konulara normalin üzerinde gösterilen ilgi, hm ferdin iç dünyasında, hem de toplum ölçeğinde büyük dengesizliklere yol açtığıdır.
Ülkemizde gençlerimizi büyüleyen bu olay; aslında temiz ve dinç dimağlara sahip yavrularımızın gözünde cazibeli hale getiren faktör, cinsiyet tacirlerinin, TV’lerdeki reklam, moda ve yarışma programlarının etkisidir.
Hepimiz biliyoruz ki, zevk ve tat veren en hoş yiyeceklerin bile, belli bir doyumdan sonra sıkıntı ve ızdırap vermesi söz konusudur. Cinsi ilişkiler de, belli bir yaş ve olgunluktan önce ve ahlak kurallarına ters bir tarzda gerçekleştirilmeye çalışılırsa, kişiyi sayısız bunalım ve hastalıklara karşı karşıya getirmektedir. Mesela, aşırı cinsi ilişkilerde bulunan insanların, belli bir zaman sonra cinsi güçleri sona ermektedir. Cinsi duyguların normal yolların dışında tatmin edilmesi halinde, insanlar zayıflamakta, baş ağrıları meydana gelmekte, halsizleşmekte ve hatta görme duygusu azalmaktadır. Ayrıca bizim gibi, ahlak ve namus gibi kavramların önemli olduğu toplumlarda bazı insanlar cinsi duyguları için ahlaklı insanları baştan çıkararak veya onlara hayvanlar gibi saldırarak toplumun huzurunu bozup; hem kendisi rezil olmakta hem de başkalarını tedirgin etmektedir.
Sonuç olarak cinsiyet, yemek-içmek, uyumak gibi tabii bir ihtiyaçtır. Fakat diğerlerinden farklı olarak, ahlak, gelenek ve ruh sağlığı açısından karşılanması, zamana ve belli kurallara bağlanmalıdır. Zaten, insanı hayvanda ayıran en önemli taraf da bu gibi prensip ve sistemlere göre hayatını düzenlemesi değil midir?

Ekleyen: Nisa ATAYURT
       
 
Okumuş olduğunuz yazının tüm sorumluluğu ekleyene aittir. Yazının telif hakkı yada uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. 

 
 
CoopCool'un Yazılarına Yorum Bırak ツ
◕ Bu Makaleye Henüz Hiç Yorum Yapılmamış, İlk Olmak İstermisinツ
   

En Yeniler

Sitemizde Şimdilik 1398 Yazı Bulunmaktadır.


Reşat Nuri Güntekin “Acımak” Özet
Mustafa Kemal Atatürk Öğrenim Hayatı,Kişisel Özellikleri
Şaka Faciaya Dönüştü!
MasterChef Şampiyonunda Örnek Davranış
Genç Kadın Bıçaklanarak Öldürüldü
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10.Sınıf Kimya Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Soruları
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10.Sınıf Tarih Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Soruları
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10.Sınıf İngilizce Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Soruları
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10.Sınıf İngilizce Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Soruları
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10.Sınıf Tarih Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Soruları

Kategorilerimiz
özlü söz ekliyorum tamam çok özlü oldu:)))

İlginizi Çekebilecekler

Kayıp görüntülere ulaşılacak mı? Nedim Şener 09.09.2016 Köşe Yazısı
Varoluş Kalitesini, Yaşam Enerjisini Artırmak
Özel Gereksinim Grupları,Askerlikten Muafiyet,Eğitim Yardımı Ve Önceliği
Etkili Öğretmenlik
Duygusal Zekamı Nasıl Kullanabilirim, Çevremin ve Kendi Duygularımı Nasıl Kontrol Edebilirim?
Bilişsel Gelişimle İlgili Kavramlar
PROBLEM ÇÖZME-Problem Nedir? Problem Çözme Aşamaları Nelerdir?
Akılcı Duygusal Davranış Terapisi, Kendinizi Sevmeyi Öğrenin
İnsan Ve Evren
İletişim de Beden Dili Nedir?